عسل مانوکا چیست؟ خواص، خطرات و نحوه مصرف آن

عسل مانوکا بعنوان مرهمی طبیعی برای همه نوع زخمی استفاده میشود. خواص عسل مانوکا، مضرات، قیمت و نحوه مصرف آن را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. در زمان هایی که دسترسی به آنتی بیوتیک ها مرسوم نبوده مردم زیادی از آن بعنوان ضد عفونی کننده و درمانی موثر استفاده میکرده اند. طرفداران عسل مانوکا همچنین ادعا می کنند که این عسل می تواند سایر ناراحتی ها مثل آکنه تا عفونت سینوس ها را درمان کند.

ویدیوی عسل مانوکا

[jwp-video n=”1″]

عسل مانوکا آنقدر هم بعنوان داروی سنتی استفاده نشده است. عسل مانوکا محصول کشور نیوزیلند از گیاهی با همین نام است. زنبورهای عسل اروپایی آن را در اوایل قرن نوزدهم به آنجا آوردند. وقتی زنبورها از گرده این گیاه استفاده می کنند، عسل آن ها از عسل زنبورهای عسل استاندارد قوی تر است. این به این دلیل است که غلظت بالایی از میتِل‌گلیوکسال (methylglyoxal-MGO) دارد.

عسل مانوکا

خواص عسل مانوکا

وقتی صحبت از ابر خوراکی ها میشود، عسل خام مستقیما به سلامتی مربوط میشود. اما عسل مانوکا، خام نیست. با این حال منحصر بفرد بوده، ضد باکتری و مقاوم در برابر فساد است. به این معنی که باکتری ها قادر به عادت و مقاومت در برابر خواص ضد باکتری آن نخواهند بود.

گفته شده عسل مانوکا قادر به درمان هر چیزی از سوزش گلو تا پاک سازی آسیب های روی پوست شما هست.

از دیگر فواید عسل مانوکا به این موارد اشاره می شود:

 • کمک به بهبود زخم ها و خراش ها
 • تسکین دل درد ها
 • بهبود گوارش
 • تقویت سیستم ایمنی
 • تولید انرژی

تحقیقات نشان میدهد که بر خلاف اکثر داروهای جایگزین، شواهد علمی برای اثبات مزایای درمانی عسل مانوکا وجود دارد. این مزایا شامل:

درمان زخم ها

عسل مانوکا همانند سایر عسل ها می تواند زخم ها را بهبود بخشد. تمام اشکال عسل، اسیدی هستند و pH بین 3.2 و 4.5 دارند و ثابت شده خواص اسیدی عسل توانبخش بهبودی است. غلظت بالای قند در عسل نیز به محافظت از زخم ها کمک می کند.

عسل رطوبت کمی دارد و از زخم تازه رطوبتش را میگیرد. این به جمع و جور کردن و سرعت بخشیدن به فرآیند بسته شدن زخم کمک میکند. همچنین آب سلول های باکتری های مهاجم را نیز میکشد. باکتری ها برای رشد و زنده ماندن به آب احتیاج دارند، بنابراین اینگونه از بین میروند.

خواص ضد ویروس

انواع گوناگون عسل در طول قرن ها به عنوان آنتی بیوتیک های طبیعی مورد استفاده قرار گرفته اند. در سال های اخیر، محققان کشف کرده اند که قدرت عسل در از بین بردن میکروب ها از پراکسید هیدروژن تولید شده بوسیله آنزیم های بدن زنبور عسل است.

عسل مانوکا با حمله به میکروب ها با ماده ای به نام اِم-جی-اُ روش مقابله با باکتری ها را یک قدم پیشتر میبرد. این ماده در شهد برخی از گیاهان مانوکا یافت می شود، که به هردوی زخم های جزئی و شدید کمک می کند.

از این رو، اداره غذا و داروی (FDA) ایالات متحده آمریکا به باندهای بهداشتی آغشته به عسل مانوکا چه برای فروش  بدون نسخه و چه با تجویز رسمی ، مجوز داده است.

هرچه MGO بیشتری در عسل موجود باشد، بیشتر به آن خواص ضد ویروسی و ضد باکتری میدهد.

خواص ضد باکتری

ده ها گونه از باکتری ها به عسل مانوکا حساس هستند، از جمله استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوک. همچنین به نظر می رسد مانوکا دربرابر کلستریدیوم دیفیسیل نیز مؤثر است، ارگانیسمی که درمان آن دشوار است.

محققان به ویژه علاقه مند به این موضوع اند که عسل مانوکا عفونت هایی را هدف قرار می دهد که یک بیوفیلم یا یک لایه نازک و لغزنده از باکتری ها را تشکیل میدهند. این به این دلیل است که هنگامی که یک عفونت یک بیوفیلم را تشکیل داد، به نظر غیر قابل درمان است.

تا جایی که سوابق نشان می دهد، هیچ گزارشی از مقاومت باکتری ها در برابر عسل وجود نداشته که ممکن است در برابر ارگانیسم های مقاوم و عفونت های زخم های طولانی مدت که با درمان با آنتی بیوتیک منظم درمان نمی شود موفق باشد. به همین خاطر عسل یکی از گزینه های نهایی در برابر عفونت است که به آن مراجعه می شود.

عسل مانوکا

نحوه استفاده و مصرف عسل مانوکا

تولیدکنندگان عسل مانوکا محصول خود را با یک فاکتور منحصر به فرد مانوکا (UMF) برچسب گذاری می کنند. این فاکتور تعداد سطوح MGO  و یک پیش ماده، دی هیدروکسی استون را مشخص می کند.

رده بندی UMF به ترتیب زیر است:

صفر تا ۴: میزان غیر قابل تشخیصی وجود دارد.

۵ تا ۹: میزان بسیار کمی موجود است.

۱۰ تا ۱۵: میزان نسبتا مفیدی موجود است.

۱۶ به بالا: میزان بسیار بالایی موجود می باشد.

هرچه شاخص UMF بالاتر باشد، ارزش این ترکیبات نیز بالاتر میرود. برای حداکثر بهره برداری از عسل مانوکا با شاخص UMF  بالاتری استفاده کنید.

مراقبت از پوست

عسل مانوکا ممکن است بتواند عفونت و سوزش ناشی از آکنه را کاهش دهد. برای این امر، عسل مانوکا را مستقیما روی پوست بمالید و مطمئن شوید که قسمت تحریک شده را با لایه نازکی از عسل کاملا پوشانده اید.

این ماسک عسل که برای روشن شدن پوست هم کاربرد دارد را به مدت پانزده دقیقه بگذارید بماند. حتی اگر تا یک ساعت یا حتی بیشتر بگذارید به نتایج بهتری می رسید.

همچنین ممکن است بتوانید از عسل مانوکا برای تسکین اگزما استفاده کنید. برای این مورد می توانید مخلوطی از عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل را سه بار در روز استفاده کنید.

هضم و ایمونولوژی

برای بهره گیری از خواص گوارشی عسل مانوکا، شما باید 1 تا 2 قاشق غذاخوری از آن را هر روز بخورید. می توانید آن را مستقیم بخورید و یا آن را به مواد غذایی خود اضافه کنید.

اگر میخواهید عسل را به برنامه ی غذایی خود اضافه کنید، خوردن آن روی تکه نان تست کامل یا اضافه کردن آن به ماست را امتحان کنید. چای خورها نیز می توانند یک قاشق به فنجان چای صبحانه خود اضافه کنند.

اگر گلو درد دارید یا اگر فقط می خواهید فعالیت بیشتری داشته باشید، هر روز نیم الی یک قاشق غذاخوری عسل مانوکا مصرف کنید. اگر بیمار نباشید، این ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما و جلوگیری از ابتلا به بیماری کمک کند. اگر گلو درد دارید، عسل مانوکا می تواند علائم گلو دردتان را تسکین دهد.

Antibacterial Benefits of Manuka Honey

مراقبت از زخم

شما ممکن است قادر به درمان خراش ها و زخم های جزئی با عسل مانوکا باشید. زخم های شدید یا عمیق باید توسط دکتر بررسی شوند، زیرا ممکن است بخیه یا دیگر مراقبت های آنتی بیوتیکی ضروری باشد.

شما باید بتوانید مقدار عسل را با ارزیابی میزان مایعاتی که از زخم نشت می کند تعیین کنید. هر چه این میزان بیشتر باشد عسل بیشتری باید برای پوشاندن ناحیه زخم استفاده شود.

برای انجام این کار عسل را به یک باند استریلیزه بمالید، سپس باند را به زخم اِعمال کنید. (نباید عسل را به طور مستقیم روی زخم بزنید.)

در ضمن ممکن است لازم باشد باند را عوض کرده و از عسل بیشتری استفاده کنید، به این دلیل است که نشت بیش از حد می تواند عسل را رقیق کند و اثرات آن را کاهش دهد.

استفاده از پانسمان های چسبی یا ضد آب ممکن است به حفظ عسل در خارج از منطقه باند پیچی شده کمک کند.

Manuka honey

بهبود زخم پلک

مطالعه دیگری نشان داد که اثر عسل مانوکا در بهبود زخم پلک پس از عمل بسیار موثر است. آنها متوجه شدند که تمام زخمهای پلک به خوبی از بین می رود، صرف نظر از این که برش ها با عسل مانوکا درمان می شوند.

تسکین درد گلو

اگر از گلودرد رنج می برید، عسل مانوکا میتواند کمک خوبی برای کمتر شدن درد گلو باشد. خواص ضد ویروسی و ضد باکتری آن می تواند التهاب را کاهش دهد و به باکتری هایی که باعث درد می شوند حمله کند.

عسل مانوکا نه تنها به باکتری های مضر حمله می کند، بلکه باعث تسکین و آرامش بخش گشتن پوشش داخلی گلو می شود.

خطرات و مضرات عسل مانوکا

برای اکثر مردم، مصرف عسل مانوکا مشکلی ندارد. معمولا هیچ محدودیتی در میزان عسل مانوکایی که میتوانید مصرف کنید وجود ندارد. اما اگر دیابت دارید، قبل از اضافه کردن عسل مانوکا به رژیم خود، با پزشک خود صحبت کنید. عسل گیاهی مانوکا، مانند سایر عسل ها دارای قند بالایی است. پس ممکن است موجب افزایش سطح قند خون شما شود.

همچنین برخی محققان، این موضوع را که عسل مانوکا بهبودی زخم های عمیق در افراد مبتلا به دیابت را کاهش می دهد را زیر سوال میبرند. این به این دلیل است که وقتی MGO به تنهایی استفاده می شود، برای سلول های زنده سمی است. در حالی که گزارش های متعددی درباره درمان زخم های عمیق با عسل مانوکا وجود دارد. اما بازهم تحقیقات بیشتری لازم است.

اگر به انواع دیگر عسل حساسیت دارید با دکتر خود مشورت کنید. احتمالا بدون واکنش های حساسیتی نمیتوانید از عسل مانوکا استفاده کنید.

قیمت عسل مانوکا در ایران (قیمت 98)

MGO 50+ ۱۶۴۶۰۰۰ تومان
MGO 100+ ۳۰۸۱۰۰۰ تومان
MGO 514 ۲۵۳۴۰۰۰ تومان
MGO 850+ ۴۱۲۰۰۰۰ تومان

ما با احتساب میانگین قیمت نرخ ارز در سال 98 و همچنین هزینه کارمزد و گمرک برای شما قیمت عسل مانوکا اصل را محاسبه کردیم. دقت کنید که احتمال دارد قیمت هایی که در جای دیگری می شنوید متفاوت باشدکه 3 دلیل دارد.

 1. امکان دارد نرخ ارز تغییر داشته باشد و طبیعتا قیمت های فوق نیز تغییر میکند.
 2. قیمت های ذکر شده برای هر 1 کیلو گرم می باشد و امکان دارد شما وزن بسته های 250 گرمی را جویا شده باشید.
 3. مهم ترین موضوع در رابطه با قیمت عسل مانوکا، اصل بودن و کیفیت آن می باشد که در نتیجه عسل های بی کیفیت تر قیمت ارزان تری دارند.

عسل مانوکا با توجه به وارداتی بودن و منحصر بفرد بودن، نسبت به دیگر عسل قیمت تقریبا بالایی دارد.

نکات مهم در خرید عسل مانوکا

عسل مانوکا در فروشگاه آهوتا و برخی فروشگاه های محصولات ارگانیک با قیمت مناسب قابل دسترسی است. هنگام خرید، بسیار مهم است که بدانید دقیقا چه چیزی می خرید چون همه عسل های مانوکا یکسان نیستند.

این نوع عسل اغلب به عنوان «عسل فعال مانوکا» نامگذاری می شود که می تواند گمراه کننده باشد. این اصطلاح به اثرات ضد باکتریایی تولید شده توسط پراکسید هیدروژن اشاره دارد. این اثرات ضد باکتری در تمام انواع عسل یافت می شود.

برای تضمین خواص شفا بخش و  منحصر به فرد عسل مانوکا، به دنبال  نشانه ای از فعالیت ضد میکروبی غیر پراکسید (NPA) یا یک امتیاز UMF روی ظرف عسل باشید. رتبه UMF مقدار NPA موجود در عسل را نیز نشان میدهد. هرچه MGO بیشتر، بهتر.

توصیه ای دوستانه

اگر شما هم بدنبال خرید عسل مانوکا هستید یا درباره خواص آن از دوستان و آشنایان نکاتی را شنیده اید باید بدانید که عسل مانوکا آنقدر ها هم که دیگران میگویند خاص و شگفت انگیز نیست و سایت ها و وبلاگ ها درباره این محصول بسیار اغراق کرده اند!

سالهای پیش ما این محصول را جهت فروش بر روی سایت قرار داده بودیم ولی در حال حاضر با وجود داشتن مشتری آن را عرضه نمیکنیم زیرا با اینکه کیفیتی در حد عسل های ایرانی دارد ولی قیمت آن ده ها برابر بیشتر است و تهیه آن اصلا بصرفه نیست!

توصیه میکنیم نگاهی به برترین عسل های مجموعه آهوتا بیندازید که از نظر خواص درمانی مشابه عسل مانوکا هستند و برگه آزمایش کیفیت نیز دارند.

595 هزار تومان
558 هزار تومان

آیا شما تا بحال عسل مانوکا مصرف کرده اید؟ نظرتان درباره عسل مانوکا را با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

20 دیدگاه برای “عسل مانوکا چیست؟ خواص، خطرات و نحوه مصرف آن

 1. فرهمندِ راد گفته:

  باسلام! بعرض میرساند:بنده داستانی راخواندم،که کاوشگران دریک نقطه تاریخی دیگی را یافتند،که دور دیگ باذغال چوب پوشانده شده بود،بعدازبرداشتن سردیگ،متوجه شدند،داخل دیگ پرازعسل است،که شاید هزاران سال ازدفن آن می گذشت،امّافاسد نشده بود.(پس اگر به عسل آب برخورد نکند فاسد نمی شود،که یک قطره آب می تواند یک دیگ عسل رافاسدنماید !بنده دنبال عسلی برای درمان بیماری کرون یازخم روده برای یک جوان هستم،دوستان اگر تجربهء علمی یاسنتی دارید،برای نجات این جوان همّت نموده ومحض نوعدوستی بنده راراهنمایی بفرمایید.

 2. مریم گفته:

  من پارسال خیلی سرفه میکردم هیچ دارویی توی دنیای کم‌کم نکرد امسال باز اون سرفه ها برگشت من حدود یک هفته عسل مانوکا خوردم کلا خوب خوب شدم الان دارم هر روز ناشتا یه قاشق میخورم حتی به بچه هام میدم تا پیشگیری بشه. واقعا معجزه این عسل رو دیدم. من بالاترین رو گرفتم به قیمت ۱۲۰ یورو

 3. سمیرا عباسی گفته:

  سلام من زخم معده دارم آفت معده عسل مانوکا خوبه که مصرف کنم تازگیا خون بالا میارم

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام
   بستگی داره چه موردی مد نظر ما باشه. ولی عسل های کنار یا سدر ایرانی ، عسل آویشن و عسل کتیرا فوق العاده هستند.

 4. محمود مهدوی گفته:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید , خواهشمند است در مورد عسلهای ارگانیک سیاه جنگلی , عسل وحشی کوهی , اطلاع رسانی فرمایید . با تشکر مهدوی / مشهد مقدس

 5. عباس گفته:

  من عسل های سفید قرقیزستان، عسل دوعنی اصل یمنی،عسل جنگل های هند،عسل وحشی نپال و عسل مانوکا نیوزلندی،عسل سدر کویتی محلی را استفاده کردم که فواید خاص و طمع های خودشون را داشتن
  اما نگذریم از عسل های طبیعی مثل گون خودمون

 6. مینو گفته:

  سلام
  سی سخت زندگی میکنم زنبور داریم چون توی ارتفاعات میزاریم زنبورش از هر گیاهی تغذیه میکنه
  اویشن چویل پونه کوهی وووو
  میتونه درمانی هم باشه؟

 7. زهرا صحفی گفته:

  واقعا معرکه س ولی به قیمتش تو این دوره نمی ارزه فکر کنم مال خودمونو استفاده کنیم بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *