5 روش قطعی برای درمان رفلاکس معده با عسل


آیا از رفلاکس اسید معده و سوزش معده رنج می‌برید؟ در این مقاله از آهوتا می خواهیم به 5 روش فوق العاده اشاره کنیم که جهت درمان رفلاکس معده با عسل می توانید از آن استفاده کنید.

بیماریهای گوارشی

تمام افرادی که دچار بیماریهای گوارشی هستند به نفع شان است که عسل را جایگزین قند و شکر قرار دهند. توصیه میشود مبتلایان به زخم معده عسل را در رژیم غذایی خود داشته باشند. عسل خاصیت ملینی دارد بنابراین افراد مبتلا به زخم معده با یک رژیم غذایی مناسب از عسل، وضعیت بهتری خواهند داشت.

ویدئو درمان رفلاکس اسید معده با عسل

بیماری رفلاکس اسید معده چیست؟

رفلاکس اسید معده که به رفلاکس گاسترواسوفاژیال (GERD) یا زخم پپتیک نیز شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین مسائل، بر بنیاد اظهارات مجلس ملی سلامت آمریکا، سالانه ۲۵ میلیون آمریکایی را مبتلا می‌کند. اغلب بطور اشتباه تصور می‌شود که رفلاکس اسید معده، برآمده از فرآوری بیش از زیاد اسید در معده افراد است که به تجویز و مصرف داروهای مسدود کننده ترشح اسید مثل بازدارنده‌های پمپاژ پروتونی منجر میگردد.

با اینکه، رفلاکس اسید معده به راستی برآمده از نابسامانی عملکرد اسفینکتر اسوفاژیال تحتانی (LES) است که مایه ایجاد جریان برگشتی اسید از معده به داخل مری شده و موجب «سوزش معده» می‌شود که به شکل ایجاد حس سوزش دردناک در پس قفسه سینه نمود پیدا می‌کند. معمولی ترین انگیزه ها برای بروز نارسایی عملکرد LES شامل فتق حجاب حاجز، عفونت بوسیله هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) و تولید مختصر اسید هیدروکلریک (اسید معده) می‌شود. با این حال، به کارگیری داروهایی جهت «مسدودسازی» تولید اسید معده در مدت طولانی باعث کاهش مقدار اسید معده شده و می‌تواند عواقب فاجعه‌باری برای سلامتی داشته باشد.

5 روش قطعی برای درمان رفلاکس معده با عسل
بیماری رفلاکس معده

دلایل بروز رفلاکس اسید معده چیست؟

یک دلیل شایع در بیماری رفلاکس اسید به یک اختلال معده بر می گردد، که فتق هیاتال نامیده می شود این رخداد زمانی می افتد که قسمت فوقانی شکم و LES به بالای دیافراگم جنبش کند، عضله ای که شکم را از قفسه سینه جدا می کند به طور معمول، دیافراگم، اسید معده را در شکم نگه میدارد اما اگر یک فتق هیاتال داشته باشید، اسید می تواند به مری نفوذ کند و باعث علائم رفلاکس اسید شود. سایر عوامل مشترک برای مرض رفلاکس اسید، شامل موارد ذیل است:
مصرف وعده های غذایی بزرگ و دراز کشیدن پس از آن
اضافه وزن
مصرف یک وعده غذایی سنگین و دراز کشیدن بر روی پشت و یا خم شدن
مصرف تنقلات پیش از خواب
مصرف غذاهای خاص، همانند مرکبات، گوجه فرنگی، شکلات، نعناع، ​​سیر، پیاز، یا غذاهای تند و چرب
مصرف بعضی نوشیدنی ها مانند:الکل، نوشابه های گازدار، قهوه یا چای
کشیدن سیگار
حاملگی
مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، مسکن (دارو) یا داروهای فشار خون

علائم و نشانه های بیماری رفلاکس معده چیست؟

علائم رایج رفلکس(رفلاکس) اسید عبارتند از:
 1. سوزش سر دل: درد و ناراحتی که امکان دارد از شکم به قفسه سینه و یا حتی به گلو برسد.
 2. رگورژیتی: اسیدی تلخ که به گلو یا دهان باز میگردد.
 3. دیسفاژی: باریک شدن مری که باعث میشود، احساس کنید غذا در گلو گیر کرده
نشانه های دیگر ریفلاکس(رفلاکس) اسید عبارتند از:
 1. پف کردن
 2. مدفوع خونی یا سیاه یا استفراغ خونی
 3. لرزیدن
 4. سقط جنین
 5. حالت تهوع
 6. کاهش وزن بدون علت
 7. سرماخوردگی، سرفه خشک، خفگی یا گلودرد مزمن
5 روش قطعی برای درمان رفلاکس معده با عسل
درمان رفلاکس معده با عسل

درمان رفلاکس معده با عسل طبیعی

اگر برای درمان رفلاکس معده میخواهید از عسل استفاده کنید، این نکته باید حتما رعایت شود که منظور از عسل در اینجا عسل خام  و طبیعی است، یعنی عسل ها علاوه بر اینکه باید خالص و طبیعی باشند، باید حرارت ندیده باشند .زیرا حرارت دادن عسل باعث از بین رفتن خواص آن میشود.

1- توصیه می شود برای درمان رفلاکس معده با عسل، افراد مبتلا به رفلاکس پیش از خوردن هر وعده غذایی، یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی مصرف کنند. می توانید عسل را با مقداری نان مصرف کنید، اما حدود ۲۰ دقیقه بعد از مصرف مایعات و آب پرهیز کنید، زیرا کارایی عسل را برای درمان رفلاکس کاهش می دهد، چون آب سبب رقیق شدن عسل و ناچیز شدن کارایی آن می شود.

2- یک قاشق چای خوری از پودر شنبلیله را بجوشانید و ناشتا بنوشید، بعد از آن یک قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید.

۳- یک لیوان ماست را همراه با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده  و روزانه ۳ بار بنوشید. اسید معده را به شدت کاهش می دهد و دیگر از ترش کردن معده اثری دیده نخواهد شد.

۴- سه پره سیر را با چوب کبریت سوراخ کنید و  ناشتا ببلعید تا با معده فعل و انفعال داشته باشد. برای مفید واقع شدن این امر باید حتما سیرها را سوراخ کنید چون در غیر این صورت فایده ای نخواهد داشت. پس از خوردن سیرها یک فنجان شنبلیله (به مقدار دو قاشق مربا خوری) بجوشانید و با عسل طبیعی شیرین کنید.

برای درمان رفلاکس معده با عسل این ترکیب را همراه با ده قطره روغن سیاه دانه به مدت یک هفته بنوشید. پس از مصرف این ترکیب نه تنها فقط دردهای معده و ترشی آن را احساس نمی کنید، بلکه آن را یک داروی مفید و موثر برای دردهای معده و روده خواهید دید.

5 روش قطعی برای درمان رفلاکس معده با عسل
درمان رفلاکس معده با عسل و سرکه سیب

درمان رفلاکس معده با عسل و سرکه سیب

در حالی که برای فردی که مبتلا به سوزش معده است، مصرف غذاهای دارای اسید بالا، به نوعی غیرمنطقی و غیرعادی به نظر می‌رسد، بسیاری از افراد به اثربخشی مخلوط عسل و سرکه سیب اعتقاد دارند و آن را به عنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای درمان رفلاکس اسید معده می‌شناسند. نظریات مختلفی درباره نحوه عملکرد این معجون وجود دارند. برخی بر این باورند که این معجون به متعادل‌سازی نسبت pH اسیدی-بازی درون بدن کمک کرده و با هرگونه عفونت باکتریایی درون معده مبارزه می‌کند.

نحوه مصرف:

برخی متخصصین توضیح می‌دهند که در مواردی که میزان تولید اسید معده در فرد ناکافی است (همان طور که در پاراگراف قبلی توضیح داده شد)، مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه سیب تصفیه نشده که درون یک لیوان آب مخلوط شده است، به تکمیل و جبران کمبود مقدار اسید معده کمک می‌کند. دکتر دی.سی.

جارویس در کتاب معروف خود «طب سنتی» عنوان می‌کند که: کتاب «راهنمای دکتر ورمونت برای سلامتی»، مصرف سرکه سیب را به عنوان داروی جایگزین قوی جهت از بین بردن باکتری‌های مضر در موارد رفلاکس اسید معده در سیستم گوارشی توصیه می‌کند و اعلام می‌کند که مخلوط نمودن سرکه سیب با عسل می‌تواند قدرت ترمیمی سرکه را تقویت نماید.

برای بازیابی عملکرد و تعادل طبیعی معده، باید از خوردن قندها و غذاهای فرآوری شده زیاد که به عدم تعامل باکتریایی در معده و روده می‌شوند خودداری کرد. سبزیجات باید به مقدار زیاد مصرف شوند. نوشیدنی سنتی عسل و زنجبیل نیز برای غلبه بر باکتری هلیکوباکتر و درمان بیماری‌های معده مفید است. برای این منظور، سه تکه ریشه زنجبیل تازه را به مدت حدود ۳۰ دقیقه درون دو فنجان آب گرم خیسانده و پیش از هر وعده غذایی میل کنید.

روش های دیگر درمان رفلاکس معده

 • شیر و عسل برای معده بسیار نافع است و روده ها را نرم می کند به سالمندان توصیه می شود اگر می خواهند شیر در معده آنها سریع تر هضم شود با عسل میل نمایند.
 • ۲۰ گرم برگ و ریشه کاسنی را بجوشانید و صاف کرده آن را با عسل صبح ناشتا دو فنجان میل نمایید.
 • از چای برگ گزنه همراه یک قاشق غذاخوری عسل به ازای هر فنجان، روزانه تا سه فنجان بنوشید.
 • روزانه یک و نیم تا دو ساعت قبل از خوردن غذا و سه ساعت بعد از خوردن غذا عسل خورده شود.
 • خوردن عسل با آب گرم درد معده را برطرف می کند.
 • پودر بالنگ مخلوط با عسل مؤثر واقع می شود.
[wpipa id=”2991″]

چگونه می شود از رفلاکس معده پیشگیری کرد؟

بی شک تغییر در سبک زندگی، از ابتدایی ترین روش های پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات گوارشی است، پرهیز از مواردی که در بالاتر ذکر شده است می تواند به بهبود علائم رفلاکس یا ریفلاکس و پیشگیری از بروز آن کمک کند.

بنابراین اگر به رفلاکس معده مبتلا هستید درمان رفلاکس معده با عسل، از بهترین روش هاست همچنین خوردن غذا به اندازه، پرهیز از پرخوری، کاهش مصرف فست فود، نوشابه های گاز دار، سس آماده به خصوص سس قرمز و غذاهای سنگین و زیاد چرب، کم کردن مصرف چای، ترک سیگار و قلیان، کاهش وزن و داشتن برنامه منظم ورزشی (حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی روزانه) در کاهش علائم یا پیشگیری از رفلاکس مؤثر هستند. در ضمن کنترل استرس و تعدیل فشارهای روانی در کنترل رفلاکس بسیار مؤثر است.

نظر خود را درباره درمان رفلاکس معده با عسل در قسمت دیدگاه ها با مجموعه آهوتا درمیان بگذارید.

benefits of honey

4.3/5 - (9 امتیاز)

52 دیدگاه برای “5 روش قطعی برای درمان رفلاکس معده با عسل

 1. حسنی گفته:

  سلام
  خدا خیرتون بده یا این مقالات خوبتون. واقعا درمان صددرصد رفلاکس معده است این عسل یعنی هر چیزی که بگید امتحان کردم ولی هیچکدوم مثل عسل کارساز نبود.
  توصیه میکنم حتما عسل رو صبح ناشتا بمدت چهل روز بخورید و نتایجشو ببینید.

 2. سعید گفته:

  من وقتی غذا میخورم سریع ترش میکنم تاحدی که فشاربه قفسه سینم میاد وسوزش معده شدیدی همراه با خلط احساس میکنم اثم دارم اگه کسی دراین مورد همراهیم کنه ممنون میشم

 3. لعیا گفته:

  یکی از فامیلامون مشکل معده داشت یکی از دوستانش از خارج از کشور براش دارو فرستاده بود باز کرده بود دیده بود چندتا توش سنجد گذاشته من خوندم ۴ یا ۵عدد بادام هم بعد از غذا برا اسید معده خوبه و سعی کنید با رفتن به طبیعت یا هرجور که می تونید خودتون رو شاد کنید

 4. فرزانه اسکندری گفته:

  سلام ح تمن باید بری آندوسکوپی انجام بدی والاسرطان معده ومری وحلق میشه اگر جلوشو نگیری

 5. زهرا گفته:

  لطفا واسه هم نسخه نپیچید کار خطرناکیه..مشکلات متفاوتی باعث رفلاکس میشه که باید توسط پزشک تشخیص داده بشه

 6. آرزو رباط گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام

  ممنونم و از درگاه ایزد منان توفیقات روز افزون شما را مسئلت دارم

  آیا نفخ شکم هم می تواند مربوط به رفلاکس باشد ؟؟

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   حوزه تخصص و فعالیت آهوتا ، محصولات زنبور عسل هست و تخصص پزشکی نداریم حتما به پزشک مراجعه کنید .

  • خانزاده (پشتیبان) گفته:

   شما میتوانید در کنار داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص ، از عسل ( گون یا آویشن ) و یا بره موم استفاده کنید .
   حتما اصلاح تغذیه ای در رژیم غذایی تون لحاظ کنید .

  • سامیار گفته:

   سلام منم دارم دارو هم زیاد مصرف کردم فایده نداشت الان یه مدته بیست دقیقه قبل از هر وعده غذا یه قاشق مرباخوری عسل طبیعی با سیاه دانه قاطی میکنم میخورم خیلی بهترم خداروشکر

 7. قاسمی گفته:

  واقعا این روش رو میشه گفت درمان صددرصد رفلاکس معده است. خدا خیرتون بده خیلی مفید بود. البته به شرطی که عسلش واقعا اصل و خالص باشه و گرنه فایده ای نداره.

 8. نوراله م گفته:

  من حدودا دوساله سرفه خشک دارم ،صبح که از خواب بیدار میشم چندتا صرفه پشت سرهم میکنم که باعث میشه از گلویم خلط زیادی بیرون بیاد یا موقع خواب همینجوری اذیتم میکنه خواهش میکنم اگه کسی دارویی یا پیشنهادی دراین مورد بنظرش میر سه منا راهنمایی کنه بخدا ثواب داره اجرت با حسین شهید

  • نفسیه خانزاده گفته:

   برای خرید میتونید از طریق
   1- سایت اهوتا اقدام کنید وhttps://ahoota.com/
   2- یا باشماره های پشتیبانی سایت تماس بگیرید.

 9. ناشناس گفته:

  دوستان عزیز هرکس رفلاکس معده داره حتما حتما باید درمان را انجام بدهد وبه تعویق نیندازد چون وقتی مزمن بشه تبدیل به سرطان وکارسینوما میشه خیلی جدی بگیرید

  • سامان گفته:

   داداش من۱۲ساله هر روز قبل صبانه باید یه امپرازول بخورم تو فصل پاییزم خیلی شدید میشه الان زده به قفسه سینم و مهرهای پشتم خودمم زنبوردارم طبیعی ترین عسل کوهستانم مصرف میکنم نتیجه نمیده ۱۰۰تا دکترم رفتم بخدا موندم چکار کنم یه دکتری میگف معده درست بشو نیست فقط باید کنترلش کنی اگه کسی تجربه ای داره شمارمو میزارم ممنون میشم راهنمایی کنه بخدا ثواب داره
   ۰۹۱۸۳۳۱۵۸۱۴

   • حسام گفته:

    حتما مدیتیشن کنید و برید پیش دکتر یزدان بد در خیابان فلسطین تهران هستند، منم مثل شما بودم البته بگم خیلی ادم استرسی و عصبی بودم این رو هم با مدیتیشن میتونین درست کنید

   • عبدالحمیددلدار گفته:

    شما علاجت فقط سنجده هسته سیاهه روزانه ۵ وعده خودت تقسیم کن بعد از مصرفش تا یک ساعت نوشیدنی نخور بزار کار خودشو انجام بده

 10. Ameneh گفته:

  سلام دوستان حتما به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید تا بیماری شما مزمن نشه.رفلکس قابل درمان هست البته سبک غذایی باید درست بشه.من سالهاست که رفلکس دارم.البته مراقبت غذایی و کنترل استرس در درمان این بیماری موثر است.ولی اول به پزشک مراجعه کنید.

 11. سید عبدالرضا نبوی تروجنی گفته:

  سلام — من سوزش معده و در معده دارم وادارم زرد زنگ میباشد وزی قفسه سینه ام درد می گیره باید چکار کنم
  راهنمایی ام کنید // ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام دوست گرامی
   مقالات صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند و ما اجازه توصیه پزشکی نداریم.
   شاد باشید و سلامت

 12. مصطفی مشیدی گفته:

  سلام من حدود یک ماه است که از سر شکم تا گلو سوزش بسیاری حس میکنم.حالت تهوع زیاد دارم به طوریکه به محض خوردن غذا سریعا آن را بالا می آورم.همچنین دستانم میگیرند و بی حس میشود.گاهی نفسم به کلی بند میرود و عرق میکنم.گاهی هم احساس سرمای شدید و یا گرمای شدید دارم.خواهشمندم کمکم کنید.چون میترسم به پزشک مراجعه کنم.خودم فکر میکنم دچار بیماری بسیار خطرناکی شده ام.ممنون

  • پشتیبان سایت گفته:

   سلام جناب مشیدی
   لطفا اگر قصد مراجعه به دکتر ندارید حداقل از طریق تلفن با یک دکتر مشورت بفرمایید. ما مجموعه زنبورداری هستیم دوست عزیز و تخصصی در پزشکی نداریم.

  • ناشناس گفته:

   داداش سریعا برو دکتر اون ریفلاکس شدید معدته. حتی از درد قلب هم بدتره. و تا گلو درد داره چون اسید معدت میاد بالا. برو ان‌شاءالله با قرص خوب میشی. برای درمان شما فقط قرص خوبه. بعدش برای درمان عسل طبیعی و انجیر.

   باید آخر شب قبل خواب یک قاشق مرباخوری عسل بخورین و بخوابین

 13. کیومرث بهمن پور گفته:

  من بیشتر از یک ساله زخم حنجره ناشی از رفلاکس معده دارم ، اگر کسی خوب شده لطف کنه به شمارم زنگ بزنه، خیلی گلو درد دارم خصوصا بعده غدا و موقع حرف زدن

  • علیرضا گفته:

   دوست عزیز، من هم دقیقا همین مشکل رو داشتم. شما باید حدود چند ماه قرص پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح نیم ساعت پیش از صبحانه استفاده کنید و پرهیز غذایی کامل داشته باشید. از خوردن شیر، ماست، دوغ و پنیر، هر نوع سرخ کردنی، غذاهای نفخ آور، غذاهای چرب، قهوه، شکلات، شیرینی، فست فود، نوشیدنی های گازدار، سیگار، الکل، گوجه و رب گوجه فرنگی، سیر و پیاز، میوه جات خام و ترشیجات پرهیز کنید.در هنگام غذا خوردن و یک ساعت قبل و بعد از آن آب ننوشید. اسیدمعده به دلیل سردی معده اتفاق می افتد. من از چرب کردن شکم و معده با روغن سیاهدانه و بستن آن با یک شال ( البته نه خیلی محکم ) خیلی نتیجه گرفتم. خوردن عسل طبیعی با آب گرم هم مفید است. عسل، یک پانسمان خیلی خوب برای شفای زخم های گوارشی ست.
   انشاءالله به امید خدا شفا می یابید.

 14. الهام گفته:

  ریفلاکس دارم ،،می لرزم،ترش میکنم و تمام صورتم سر میشه،،دست و پاهام سرد میشن،،مور مور میشن،،دلیلش چیه؟دارو گیاهی استفاده میکنم،،عسلم همینطور،،تمام زندگیم مختل شده،،،مشکلم چیه دقیقا؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هزینه ارسال تمام محصولات تا پنج شنبه رایگان است !
بریم به فروشگاه
close-image