خواص فوق العاده عسل کلزا برای سلامتی

این گیاه به دسته کلم‌ها تعلق دارد و به نام تخم کلزا نیز شناخته می‌شود و هم به خاطر شهد گل و هم به خاطر گرده گل، برای زنبورها بسیار جذاب است. عسل کلزا بدست آمده در اروپای شرقی و مرکزی، یکی از مهم‌ترین منابع بهار و یکی از خالص‌ترین عسل‌های تک‌گل می‌باشد. در این مقاله از آهوتا از خواص عسل کلزا برای شما خواهیم گفت.

ویدیو خواص عسل کلزا

[jwp-video n=”1″]

 عسل کلزا

کلزا  از اعضای تیره کلمیان (تیره خردل یا کلم) بوده و دارای گل‌های زردرنگ است.

نام رایج: کلزا

نام‌های دیگر: تخم کلزا یا کانولا (هرچند، این لغت به روغن کانولا اشاره دارد، که نوعی روغن خوراکی تولید شده از دانه‌های انواع گونه‌های گیاه کلزا می‌باشد).

نام گیاه‌شناسی: براسیکا ناپوس

محل کشت: اروپا، آمریکای شمالی

رنگ: سفید مایل به زرد، سفید. رنگ عسل آن پس از تبلور (شکرک زدن)، سفید یا استخوانی تیره است.

عطر: گلی-میوه‌ای تازه (میوه‌ای)، گرم، گیاهی

شدت عطر: متوسط

اسیدیته: ضعیف

شیرینی: کم. عسل‌های مانند عسل اقاقیا، با مقدار فروکتوز بالا، شیرین‌تر از عسل‌های دارای گلوکز بالا هستند.

تلخی: ناموجود

مقدار فروکتوز: کم

غلظت گلوکز: بالا

مقدار مواد معدنی: کم

خواص فوق العاده عسل کلزا برای سلامتی
عسل کلزا

تبلور (شکرک زدن): عسل کلزا بسیار سریع و بصورت یک ساختار بلوری ریز، متبلور می‌شود.

تبلور سریع عسل کلزا به دلیل مقدار بالای گلوکز آن است. بطور کلی، عسل‌های دارای بیشتر از ۲۸ درصد گلوکز، سریع متبلور می‌شوند، در حالی که عسل‌های دارای گلوکز کمتر از ۲۸ درصد، عمدتاً بصورت مایع باقی می‌مانند. عسل‌های شهد گیاه با بیش از ۱۰ درصد ملزیتوز، بسیار کُندتر به عسل کریستالی تبدیل می‌شوند.

در نقطه مقابل، عسل‌هایی با درصد مقدار گلوکز کم وجود دارند که حتی اگر متبلور هم بشوند، این تبلور زمان بسیار طولانی طول می‌کشد. مانند عسل توپلو و عسل شاه بلوط. نکته مثبت این حالت این است که این نوع عسل، به دلیل ساختار خمیری شکل خود، از روی نان یا قاشق سرازیر نمی‌شود.

مخمر، ریسک تخمیر: عسل کلزا (و همچنین عسل گل آفتابگردان و عسل‌های بدست آمده از کشورهای گرمسیر) مقدار بالایی مخمر مقاوم در برابر نفوذ دارند و پایداری آن‌ها نسبت به سایر عسل‌ها با مقدار مخمر نرمال، پایین‌تر است.

یک عسل پایدار خوب، باید دارای معیارهای زیر باشد:

* ماکزیمم مقدار مخمر: ۵۰،۰۰۰ در هر ۱۰ گرم

* ماکزیمم مقدار گلیسرول: ۳۰۰ میلی گرم در هر کیلوگرم

* ماکزیمم مقدار اتانول: ۱۵۰ میلی گرم در هر کیلوگرم

تحقیق «بررسی توصیفی عسل‌های تکل‌گل اروپایی اصلی» توسط لیویا پرسانو اودو و همکارانش، توصیف دقیقی از مولفه‌های عسل کلزا را ارائه می‌دهد.

توان ضدباکتریایی و نوع فعالیت ضدباکتریایی

کم تا زیاد. هم دارای فعالیت پراکسیدی و هم فعالیت غیرپراکسیدی (در مقایسه با تمام سایر عسل‌ها، به عنوان عسلی دارای فعالیت متوسط درنظر گرفته می‌شود).

GI: ۶۴ (که در مقایسه با عسل اقاقیا (۳۲)، شاه بلوط، زیرفون و خلنگ با GI بین ۴۹ تا ۵۵ و یک عسل شهد گیاه با بالاترین GI به مقدار ۸۹، که به دلیل مقدار بالای ملزیتوز آن است، می‌توان عسل کلزا را عسلی با GI متوسط در نظر گرفت).

در مقایسه با عسل اقاقیا که دارای سطح پایینی از گلوکز و سطح بالای فروکتوز است، عسل کلزا دارای سطح بالای گلوکز، سطح پایین فروکتوز و GI بالاتری نسبت به عسل اقاقیا است. اما مطالعات اظهار می‌کنند که پس از خوردن عسل کلزا، غلظت فروکتوز خون به اندازه زمان مصرف عسل اقاقیا، افزایش نمی‌یابد (یا با آن برابر بوده است). محققان می‌گویند که متابولیسم فروکتوز ممکن است بوسیله مواد ناشناخته موجود در عسل کلزا، مهار شود.

خواص فوق العاده عسل کلزا برای سلامتی
خواص عسل کلزا

اثرات محرک سیستم ایمنی

آپالبومین 1، ماده اصلی ژل رویال در عسل با خواص محرک سیستم عصبی، با مقادیر متفاوت در عسل‌های تک‌گل موجود است. مقدار آپالبومین به ترتیب زیر افزایش می‌یابد: شاه بلوط>گل قاصدک>کلزا، زیّرفون، اقاقیا. می‌توان گفت که عسل کلزا دارای اثر محرک کمی بر سیستم ایمنی بدن است.

خواص عسل کلزا

* مسکن، آرامبخش

* اثر مثبت عسل بر بیماران مبتلا به هپاتیت A پس از مصرف خوراکی عسل شبدر و عسل کلزا مشاهده شد که باعث کاهش فعالیت آلانین آمینوترنسفراز (تا ۹ تا ۱۳ برابر) و تولید بیلیروبین تا ۱/۲ تا ۶/۲ برابر شده است.

* بهبود زخم معده: گرده گل کلزا برای بهبود زخم معده، با موفقیت در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته است. عسل کلزا، از آنجایی که حاوی اسیدهای کمی است، مورد قبول‌ترین و بهترین عسل برای معده می‌باشد. این عسل همچنین توسط برخی بخش‌های کودکان در درمانگاه‌های دانشگاهی متعدد برای تغذیه نوزادان توصیه شده است.

* ترکیبی از گرده گل بدست آمده از گل کلزا، تایفا، ذرت و گل آفتابگردان در مطالعات تجربی نشان داده‌اند که گرده گل می‌تواند:

– میزان تحمل بدن در برابر کمبود حاد اکسیژن در بافت‌های بدن را افزایش داده و تطبیق‌پذیری با ارتفاعات را ارتقا ببخشد (مصرف گرده گل می‌تواند علائم مربوط به بیماری حاد کوهستان را کاهش داده و اصلاح نماید).

– از دیگر خواص عسل کلزا این است که میزان تحمل بدن در برابر کمبود حاد اکسیژن در بافت‌های بدن را بطور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

– مقدار انرژی بالا را افزایش داده و فعالیت آنزیم‌های مختلفی که برای متابولیسم انرژی بالا حائز اهمیت هستند را متعادل نماید.

– انتقال دهنده عصبی در ۴ بخش مغز را تنظیم نموده و فعالیت‌های عادی سیستم عصبی را حفظ می‌نماید.

– ترشح هورمون آدرنوکورتیکال را که به جذب اکسیژن کمک می‌کند، افزایش می‌دهد.

– مقدار SOD درون بافت‌ها (قلب و کبد) را افزایش داده و بدین ترتیب، از اکسیژن‌رسانی بیش از حد جلوگیری کرده و در مقابل رادیکال‌های آزاد از اندام‌ها محافظت می‌کند.

– PO2 موجود در مغز و خون شریانی را افزایش می‌دهد.

– مصرف اکسیژن و غلظت اسید لاکتیک خون را کاهش می‌دهد.

– سیستم ایمنی حیوانات را تحت شرایط عادی افزایش می‌دهد.

در پاکستان، عسل براسیکا به عنوان ماده‌ای بسیار مفید برای سلامت کولون و روده‌ها درنظر گرفته شده و افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ می‌توانند آن را به مقدار متعادل مصرف نمایند.

در آفریقای جنوبی، این عسل برای مبارزه با بیماری‌های کلیه و مقابله با کلسترول شدیداً توصیه می‌شود.

– اگر می‌خواهید زخم معده بطور طبیعی درمان کنید، عسل کلزا را امتحان کنید. این عسل برای رژیم غذایی شما در زمان ابتلا زخم معده بسیار عالی خواهد بود

– منبع ویتامین ها و مواد معدنی: تحقیقات نشان می دهد گرچه عسل کلزا دارای محتوای مواد مغذی کمتری نسبت به سایر عناصر است، اما حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی ضروری، به ویژه مواد معدنی رژیمی مانند پتاسیم، فسفر، کلسیم و منیزیم و مقادیر کمتری از روی و سدیم می باشد. حرارت دادن عسل باعث می شود که مواد مغذی آن، به خصوص ویتامین C، کاهش یابد.

– خواص ضد باکتری و ضد التهابی: عسل کلزا دارای خواص ضد میکروبی طبیعی و ضد التهاب طبیعی است. از این رو می تواند در درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا مفید باشد و به بهبود علائم آنها کمک کند. مطالعات نشان می دهد آماده سازی عسل کلزا با غلظت 40 درصد می تواند به طور موثر رشد استافیلوکوک اورئوس مقاوم در برابر آنتی بیوتیک را مهار کند، در حالی که ژله سلطنتی همراه با عسل کلزا حتی کارآمدتر است. گرده در عسل کلزا همچنین دارای اثرات ایمن سازی مدولاسیون ملایم و تحریک پاسخ سیستم ایمنی بدن است.

مفید برای بیماری کوهستان

از ۵ روز قبل از رفتن به کوهستان، گرده گل مصرف کنید! این کار می‌تواند علائم بیماری کوهستان را در شما کاهش دهد.

خواص فوق العاده عسل کلزا برای سلامتی
مزرعه کلزا

روغن تخم کلزا

تخم کلزا برای تولید غذای حیوانات، تولید روغن گیاه برای مصرف انسانی و بیودیزل، پرورش داده می‌شود. این گیاه  در اروپا بطور وسیعی برای تولید روغن خوراکی کشت می‌شود. این روغن به دلیل وجود کلروفیل در آن، دارای مزه‌ای خاص و رنگ متمایل به سبز است. وزارت کشاورزی ایالات متحده عنوان می‌کند که در سال ۲۰۰۰، تخم کلزا، پس از روغن سویا و روغن پالم، منبع اصلی روغن گیاهی بوده است.

کانولا

روغن طبیعی تخم کلزا حاوی ۵۰ درصد اسید اروسیک است. دانه‌های وحشی آن نیز حاوی سطوح بالایی از گلوکزینولات‌ها (کلوگزیندهای روغن خردل)، ترکیبات شیمیایی هستند که ارزش غذایی کیک فشرده کلزا برای تغذیه حیوانات را بطور چشمگیری کاهش می‌دهند.

[wpipa id=”2991″]

کانولا در اصل نوعی نشان تجاری بود، اما اکنون به اصطلاحی برای انواع روغن خوراکی کلزا در آمریکای شمالی تبدیل شده است. در آمریکای شمالی، اصطلاح «کانولا» که ترکیبی از کان (Can) برای کانادا و اولا (ola) به معنی «روغن دارای اسید کم» می‌باشد و از دهه ۱۹۸۰ برای اجتناب از تشابه زبانی «کلزا» (Rapeseed) و rape (نوعی آزار جنسی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اصطلاح بطور گسترده جهت اشاره به تخم کلزا مورد استفاده قرار گرفته و اکنون نوعی نام تجاری برای تخم کلزا دارای اسید اروسیک پایین و گلوکزینولات پایین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روغن تخم کلزا یکی از قدیمی‌ترین روغن‌های گیاهی است، اما به دلیل سطوح بالای اسید اروسیک که باعث آسیب رسیدن به ماهیچه‌های قلب حیوانات می‌شود و گلوکزینولات‌ها که ارزش غذایی غذای حیوانات را کاهش می‌دهد، در گذشته به مقدار محدود مصرف می‌شده است. روغن کلزا ممکن است تا ۵۴ درصد حاوی اسید اروسیک باشد.

روغن تخم کلزا ۰۰، روغن تخم کلزا با اسید اروسیک پایین، روغن LEAR، روغن تخم کلزا معادل کانولا، و روغن کانولا، روغن‌های کانولا با ارزش غذایی هستند که از گونه‌های کشاورزی تخم کلزا بدست می‌آیند و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده، عموماً به عنوان روغن‌های سالم تعیین می‌شوند.

روغن کانولا، بوسیله قوانین دولتی و به همراه مقررات ویژه برای تغذیه نوزادان، تا مقدار ۲ درصد وزنی اسید اروسیک در ایالات متحده و ۵ درصد وزنی در اتحادیه اروپا محدود می‌شوند. باور بر این است که این سطوح پایین اسید اروسیک، به نوزادان نیز آسیب نمی‌رسانند.

نظر شما درباره عسل کلزا و خواص آن چیست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

healthywithhoney

خرید عسل

3 دیدگاه برای “خواص فوق العاده عسل کلزا برای سلامتی

  • براتی گفته:

   سلام
   وقت بخیر
   عسل کلزا در حال حاضر موجود نمی باشد اما میتوانید تماس بگیرد تا به محض برداشت خدمت تان اطلاع رسانی شود.
   شاد باشید و سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *