فواید عسل برای بیماری های قلبی و عروقی

خواص عسل برای قلب و بیماری های قلبی و عروقی که اولین دلیل مرگ و میر در جهان می باشد را میخواهیم در این مقاله بررسی کنیم. عسل از مشکلات قلبی و عروقی جلوگیری کرده و در درمان آن‌ها کمک می‌کند.

ویدئو فواید عسل برای بیماری های قلبی و عروقی

[jwp-video n=”1″]

حتی در صورتی که مشکلات قلبی-عروقی یا دیابت یا چاقی ندارید، هنوز هم در معرض خطر حمله قلبی خواهید بود، زیرا رعایت همیشگی اصول رژیم غذایی مناسب، کار دشواری است و نیز نمی‌توانیم همیشه احساسات خود را کنترل نماییم و هنوز هم نمی‌دانیم که این موارد تا چه حد برای ما خطرناک خواهند بود.

مصرف عسل برای بهبود سلامت قلب

قلب پرکارترین عضله بدن است که از بدو تولد شروع به کار می کند و با استراحت آن، انسان و حیوانات به استراحت ابدی می پردازند. این عضله که در طول زندگی انسان هرگز استراحت ندارد، بالطبع بیشترین مصرف انرژی را در بین تمام عضلات بدن دارد. انرژی موردنیاز عضلات از طریق سوختن گلوكز داخل یاخته های بدن آزاد می شود و عسل منبع سرشار گلوکز است.

علاوه بر آن، عسل دارای آنزیم هایی است که قادر به تجزیه و انحلال چربی ها بوده و لذا مصرف عسل باعث می شود که علاوه بر تأمین انرژی فراوان برای تحریک و تقویت قلب، چربی های داخل قلب و عروق تحلیل روند و به این وسیله باعث گشادشدن عروق و رفع تنگی آنها، افزایش جریان خون در قلب و عروق و تنظیم فشار خون می شود و با چنین اثراتی طبعا از خطر بروز سکته قلبی جلوگیری می کند.

با مصرف عسل به تقویت کار قلب خود کمک کنند. توصیه می شود تمام بیماران قلبی، به ویژه آن دسته از بیماران که مبتلا به انسداد یا تنگی عروق قلبی هستند، از مصرف عسل کوتاهی نکنند.

 روش زیر را برای تغذیه عسل توسط بیماران قلبی توصیه می شود:

١- تقویت کار قلب یا کمک به رفع تنگی عروق را به مدت ۳ ماه به طور مداوم ادامه دهید.

۲- برای مدت ۳ ماه، هر روز در سه نوبت ۳۰ گرم عسل را مصرف کنید(روزانه ۹۰ گرم).

۲- سعی کنید مصرف در حد ۳۰ گرم در هر نوبت رعایت شود.

۴- عسل مصرفی را بعد از صبحانه، نهار و شام به صورت شربت مصرف کنید.

۵- در هر نوبت مصرف، ۳۰ گرم عسل (یک پیمانه مخصوص) را در یک لیوان آب سرد کاملا حل کنید و بنوشید. .

۶- پس از ۳ ماه، کمک درمانی با عسل را به مدت ۳ ماه دیگر به روش فوق و با ۱۵گرم عسل در هرنوبت (۴۵ گرم در روز) ادامه دهید.

۷ – پس از اتمام ماه ششم، دوره کمک درمانی قلب شما با عسل تمام شده است.

اما توصیه می شود که از آن پس نیز از مصرف عسل غافل نشوید و دست کم یک روز در میان یک لیوان شربت عسل که حاوی یک قاشق مرباخوری عسل باشد، بنوشید.

خواص عسل برای قلب

در این شرایط، عسل می‌تواند به سلامت قلب کمک کند. اثبات شده است که عسل نه تنها برای بیماران مبتلا به دیابت، ناهنجاری‌های چربی خون و چاقی، بلکه برای بیماری‌های قلبی-عروقی نیز مفید است.

برخی محققین می‌گویند که استرس اکسیداتیو مسئول بیماری‌های قلبی-عروقی هستند و به پیشرفت بیماری‌های مزمن و فرسایشی نظیر سرطان، اختلالات خود ایمن، پیری، آب مروارید، آرتروز روماتیسمی و بیماری‌های قلبی-عروقی و تحلیل عصبی کمک می‌کند.

بره موم، گرده گل و عسل دارای بالاترین فعالیت آنتی‌اکسیدانی هستند. مصرف منظم این مواد غذایی، از طریق کاهش عامل‌های ریسک خون و شرایط قلبی خاص مانند ضربان ناقص قلب، آریتمی و تاکیکاردی، سلامت قلبی-عروقی را بهبود می‌بخشد.

خواص عسل برای قلب

سندروم متابولیک – منشأ تمام مشکلات

سلامت قلبی ما به عامل‌های زیادی از جمله نوع رژیم غذایی، سبک زندگی، میزان ارتباط با محیط، زندگی احساسی، ژنتیک و بسیاری از عامل‌های دیگر بستگی دارد. بسیاری از مشکلات امروزی ناشی از وضعیتی است که پزشکان از سال ۱۹۹۰ آن را سندروم متابولیک می‌نامند.

ران فسندن درباره این سندروم و اثر عسل بر آن را در کتاب مشهور خود «انقلاب جدید عسل» توضیح می‌دهد. بر اساس این کتاب، سه موضوع وجود دارد: گرسنگی مزمن مغز، فقدان خواب مزمن و استرس متابولیک مزمن.

گرسنگی مزمن مغز نوعی گرسنگی مکرر مغز است که بصورت شبانه و زمانی که ذخیره گلیکوژن کبد در طول خواب تمام می‌شود، رخ می‌دهد.

فقدان خواب مزمن در نتیجه گرسنگی مغز رخ می‌دهد که موجب ترشح آدرنالین و کورتیزول شده و منجر به خواب کوتاه و منقطع می‌شود.

استرس متابولیک مزمن به ترشح مکرر و بیش از حد آدرنالین و کورتیزول ارتباط دارد. این روند یک مکانیزم حفاظتی است که جهت تأمین سوخت مغز در زمان اتمام ذخیره گلیکوژن کبد آغاز می‌شود.

با اینکه همه افراد دارای شرایط یکسان نیستند، عوامل معمولی مشترکی با یکدیگر دارند. هر شخصی که دارای اضافه وزن است، به دیابت مبتلا نمی‌شود و هر شخص لاغری دارای متابولیسم نرمال گلوکز خون نیست. با شروع یک استرس متابولیک، افراد ممکن است به پوکی استخوان، نارسایی تیروئید یا افسردگی دچار شوند. برخی نیز به آلزایمر، پارکینسون یا سایر اشکال بیماری‌های تحلیل عصبی یا برخی دیگر به سرطان یا بیماری عروق کرونری یا فشار خون بالا یا حمله قلبی مبتلا می‌شوند. بعضی از افراد نیز تنها درگیر مشکلات خواب شبانه می‌شوند.

راه‌حل این مشکلات چیست؟

راه‌حل ران فسندن برای مشکل استرس متابولیک مزمن، مصرف روزانه یک قاشق عسل خام بلافاصله قبل از خواب است.

خواص عسل

نحوه درمان استرس متابولیک بوسیله عسل

ران فسندن می‌گوید: «قلب انسان هرگز نمی‌خوابد و همیشه باید در حال کار باشد. به همین دلیل، قوی‌ترین عامل ریسک برای بیماری قلبی، قرارگیری مزمن در مقابل مقادیر بالای هورمون‌های استرس، یعنی کورتیزول و آدرنالین است. سطوح بالای آدرنالین، ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهد و سطوح بالای کورتیزول پس از مدتی موجب بروز فشار خون بالا، آریتمی، حمله قلبی و تصلب شرایین می‌شود.

همچنین کورتیزول از فعالیت انسولین جلوگیری می‌کند که این بدین معنی است که به جای ارسال فوری آن به سلول‌های عضلات قلب است که می‌تواند به عنوان منبع انرژی مصرف شود، گلوکز را درون سیستم گردش خون حفظ می‌کند. مصرف عسل استرس متابولیک مزمن را در زمان استراحت کاهش می‌دهد، بنابراین باعث کاهش استرس بر روی قلب می‌شود، در حالی که خود قلب در طول شب در حال بازیابی است».

مصرف روزانه عسل، سطوح تری‌گلیسیرید و کلسترول را کاهش و کلسترول HDL (مفید) را افزایش خواهد داد. فروکتوز موجود در عسل، در واقع از تشکیل تری‌گلیسیرید جلوگیری می‌کند.

خواص عسل برای بیماری های قلبی و دیگر مشکلات

مهم‌ترین عامل‌هایی که می‌توانند عامل‌های ریسک بیماری‌های قلبی-عروقی را نشان دهند، عبارت اند از: گلوکز پلاسما، انسولین پلاسما، کلسترول، تری‌گلیسیرید (TG)، چربی‌های خون، پروتئین‌های واکنش‌پذیر (CCRP) و هموسیستین.

ان.اس. الویلی در سال ۲۰۰۴ تحقیقی با عنوان «عسل طبیعی گلوکز پلاسما، پروتئین‌های واکنش‌پذیر (CCRP)، هموسیستین و چربی‌های خون را در افراد سالم، مبتلا به دیابت و دارای چربی خون بالا، در مقایسه با دکستروز و ساکاروز، کاهش می‌دهد» را در نشریه Journal of Medicinal منتشر کرد.

وی اثرات عسل خوراکی (۷۵ گرم) و سایر مواد تطبیقی مانند عسل مصنوعی (فروکتوز بعلاوه گلوکز) یا گلوکز را بر روی نشانگرهای اشاره شده در بالا بررسی کرد. نتایج این تحقیق عبارت اند از:

– افزایش انسولین خون و پروتئین واکنش‌پذیر C پس از مصرف دکستروز، بسیار بالاتر از مقادیر آن‌ها پس از مصرف عسل بود.

– دکستروز، میزان کلسترول خون و کلسترول لیپوپروتئین کم‌ راکم (LDL) را کاهش داد.

عسل تقلبی کلسترول و LDL را کمی کاهش و تری‌گلیسیرید را افزایش داد.

– عسل سطوح کلسترول، LDL-C و TG خود را کاهش و HDL-C (کلسترول لیپوپروتئین پرتراکم) را کمی افزایش داد.

– در بیماران مبتلا به چربی خون بالا، عسل مصنوعی LDL-C را افزایش داد، در حالی که عسل مقدار LDL-C را کاهش داد.

تحقیق دیگری مشخص نمود که مصرف عسل طبیعی فرآوری نشده تنها به مدت ۱۵روز، سطوح هورمون‌هایی که باعث التهاب می‌شدند (پروستاگلاندین‌ها و مواد شبه پروستاگلاندین) را در بدن کاهش داد. این مواد در واقع برخی عملکردهای سیستم ایمنی بدن را سرکوب کرده و به تصلب شرایین، دلیل اصلی بیماری قلبی-عروقی، منجر می‌شوند.

در سال ۲۰۰۶، السالچ در تحقیق خود با عنوان «عسل افزایش هموسیستین را در موش‌ها مهار می‌کند»، اثر عسل بر هموسیستین (HCY) را نشان داد. HCY محصول فرعی متابولیسم آمینو اسید متیونین است. انباشتگی HCY با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی مرتبط است و هر ساله حدود ۱۰ درصد مرگ‌های ناشی از عروق کرونری به دلیل سطوح بالای HCY رخ می‌دهند. مصرف عسل بطور چشمگیری مقدار HCY را در بدن کاهش می‎دهد.

ن. یعقوبی و همکارانش در سال ۲۰۰۸ تحقیقی با عنوان «عسل طبیعی و عامل‌های ریسک قلبی-عروقی و اثرات آن‌ها بر گلوکز، کلسترول، تری‌گلیسیرید، CRP خون و وزن بدن در مقایسه با مصرف ساکارز» در نشریه جهان علم (Scientific World Journal) منتشر کردند که بر روی افراد نرمال و افراد مبتلا به اضافه وزن انجام شد که دارای ریسک ابتلا به بیماری قلبی-عروقی بودند.

هر یک از بیماران به مدت ۳۰ روز ۷۰ گرم عسل دریافت می‌کردند. نتایج نشان دادند که:

– در بیماران دارای مقادیر نرمال،‌ عسل باعث کاهش خفیف وزن (۳/۱ درصد) و چربی بدن (۱/۱ درصد) شد.

– کلسترول کل (۳ درصد)، (LDL-C ۸/۵ درصد)، تری‌گلیسیرید (۱۱ درصد)،(FBG۲/۴ درصد) و (CRP ۲/۳ درصد) را کاهش داد.

– در بیماران دارای مقادیر بالا، عسل باعث کاهش کلسترول کل تا ۳/۳ درصد، LDL-C تا ۳/۴ درصد، تری‌گلیسیرید تا ۱۹ درصد و CRP تا ۳/۳ درصد شد (P<۰۵/۰).

نتیجه‌گیری این تحقیق این بود که

«مصرف عسل طبیعی، باعث کاهش عامل‌های ریسک قلبی-عروقی بخصوص در بیمارانی می‌شود که دارای عامل‌هایی با مقادیر بالا هستند؛ و همچنین وزن بدن را در نمونه‌های چاق یا دارای اضافه وزن افزایش نمی‌دهد».

بر اساس تحقیق «اثر عسل طبیعی بر پلاکت و پروتئین‌های انعقادی خون» توسط آ. احمد و همکارانش در سال ۲۰۱۱ در نشریه علوم دارویی پاکستان، عسل تجمع پلاکت و انعقاد خون را نیز کاهش می‌دهد.

عسل طبیعی

تحقیقات درباره تاثیر عسل بر بیماری های قلبی

کی. مونستدت و همکارانش در سال ۲۰۰۹ در تحقیق «اثر عسل بر کلسترول و مقادیر چربی سروم خون» که در نشریه غذاهای دارویی منتشر شد نشان دادند که مصرف عسل، تأثیر مثبتی بر روی زنان دارد. این تحقیق بر روی ۳۰ زن ۳۰ فرد شاهد انجام شد و هیچ گونه کاهش قابل توجهی را در HDL کلسترول و تری‌گلیسیرید پس از مصرف خوراکی روزانه ۷۵ گرم عسل به مدت ۱۴ روز نشان داد. در حالی که هیچ اثری بر روی مردان مشاهده نشد، مقادیر HDL در زنان در میان افراد گروه شاهد که ساکارز مصرف می‌کردند افزایش یافت، در حالی که در گروه عسل هیچ افزایشی مشاهده نشده که نشان دهنده این است که عسل تأثیر مثبتی بر روی زنان دارد.

م. بهرامی و همکارانش در سال ۲۰۰۹ در مقال «آزمایشی بالینی تصادفی اثرات مصرف عسل طبیعی در بیماران مبتلا به دیابت به مدت ۸ هفته» که نشریه بین‌المللی علوم غذایی و تغذیه منتشر شد، اثرات مصرف عسل بیماری افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را نشان دادند. نتایج این تحقیق نشان دادند که وزن بدن، کلسترول کل، کلسترول لیپوپروتئین پر‌ تراکم و تری‌ گلیسیرید کاهش یافتند، در حالی که نسبت کلسترول لیپوپروتئین کم‌تراکم بطور قابل وجهی افزایش داشت.

بر اساس تحقیقات م. البخاری (۱۹۹۴) و ن.س. الویلی (۲۰۰۴)، عسل می‌تواند حاوی متابولیت‌های نیتریک اکسید (NO) باشد که به عنوان شاخص‌های ریسک بیماری قلبی-عروقی شناخته می‌شوند. سطوح بالای نیتریک اکسیدها در عسل می‌تواند عملکردی محافظتی در بیماری‌های قلبی-عروقی داشته باشد.

پس از مصرف خوراکی ۸۰ گرم عسل (۴ قاشق غذاخوری) دانشمندان غلظت کل نیترین در مایعات بیولوژیکی مختلف از جمله بزاق، پلاسما و ادرار را اندازه گرفتند. تمام این آزمایشات، میل به افزایش غلظت‌های متابولیت‌های نیتریک اکسید را نشان دادند.

انواع مختلف عسل حاوی غلظت‌های مختلف متابولیت‌های نیتریک اکسید هستند و عسل‌های تازه یا تیره رنگ، حاوی متابولیت‌های نیتریک اکسید بیشتری نسبت به عسل‌های ذخیره شده به مدت طولانی یا دارای رنگ روشن هستند. پس از حرارت دادن عسل، متابولیت‌های نیتریک اکسید در تمام انواع عسل کاهش یافتند.

عسل یونانی فعالیت آنتی‌اکسیدانی قوی هم در LDL و هم اکسیداسیون لیپوپروتئین کل سروم خون انسان در شرایط آزمایشگاهی را نشان می‌دهند. مقدار دقیق عسلی که می‌توان بصورت روزانه جهت محافظت آنتی‌اکسیدانی آن مصرف کرد، تاکنون محاسبه نشده است.

مصرف عسل مشکل ضعف تجربی قلب بصورت ضربان اضافی قلب، آریتمی و تاکیکاردی را در موش‌ها بهبود می‌بخشد.

در سال ۲۰۱۳، جی.ام. آلوارز-سوارز و همکارانش در مقاله «عسل به عنوان منبع آنتی‌اکسیدان‌های رژیمی: ساختار، قابلیت زیستی و شواهد اثرات محافظتی آن در برابر بیماری‌های مزمن انسانی» بیان کردند که عسل، عامل‌های ریسک ابتلا به بیماری قلبی-عروقی را از طریق مهار التهاب، بهبود عملکرد دیواره رگ‌های خونی، کاهش چربی‌های خون و افزایش مقاومت در برابر اکسیداسیون لیپوپروتئین‌های کم‌ تراکم (مانند کلسترول LDL) کاهش می‌دهد.

فواید عسل آهوتا

توضیحات درباره خواص عسل برای قلب

– عسل دارای اثرات آنتی‌ اکسیدانی است. استرس اکسیداتیو در بیماری‌زایی و یا مشکلات فشار خون بالا و یا دیابت شیرین دخالت دارد. ترکیبی از این اختلالات، ریسک ابتلا به مشکلات قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد. بنابراین اثرات مثبت عسل بر مشکلات قلبی-عروقی را می‌توان با خواص آنتی‌اکسیدانی آن و نیز وجود مقادیر فراوان مواد معدنی و اکسید نیتریک که مسئول مستقیم اثرات محافظت کننده قلب به دلیل سوءعملکرد رگ‌های خونی و اختلالات قلبی ناشی از آدرنالین هستند، در ارتباط دانست.

نتیجه‌ای که حاصل شد این بود که آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل، از قلب در برابر سوءعملکرد رگ‌های خونی و اختلالات ناشی از هورمون استرس جلوگیری می‌کند.

– عسل دارای اثرات ضدالتهابی است و التهاب در برخی قسمت‌های بدن، به عنوان دلیل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی شناخته می‌شوند. اثر مثبت عسل بر سلامت قلبی-عروقی را می‌توان بوسیله خاصیت ضد التهابی عسل توجیه نمود. عسل می‌تواند التهاب را کاهش داده و عملکرد دیواره رگ‌های خونی را بهبود ببخشد و بدین ترتیب، ریسک ابتلا به تصلب شرایین یا «سخت شدگی عروق» را کاهش می‌دهد.

– هر کیلوگرم عسل حاوی ۳/۰ تا ۲۵ میلی گرم کولین و ۰۶/۰ تا ۵ میلی گرم استیل‌کولین است. کولین برای عملکرد قلبی-عروقی و مغز و برای ترکیب و ترمیم غشای سلولی ضروری است، در حالی که استیل‌ کولین به عنوان یک پیام‌رسان عصبی عمل می‌کند.

– عسل به دلیل وجود طیف وسیعی از اجزای مختلف از جمله فلاوونوئیدها یا پلی‌فنول‌ها (که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند)، پپتیدها، اسیدهای طبیعی (ارگانیک) و آنزیم‌ها، هموسستین (ماده‌ای درون بدن که به عنوان دلیل وقوع ۱۰ درصد از مرگ‌های سالانه ناشی از حملات قلبی شناخته می‌شود) را کاهش می‌دهد.

نظر شما درباره خواص عسل برای قلب چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.

خرید عسل

6 دیدگاه برای “فواید عسل برای بیماری های قلبی و عروقی

  1. پیمان گفته:

    من سالهاست آریتمی قلبی af دارم و دارو مصرف میکنم و تقریبا بطور مداوم با عوارض این بیماری دست به گریبانم به نحوی که چند ماه پیش تا مرز انجام عمل ابلیشن نیز رفتم ولی به طور کاملا اتفاقی عسل طبیعی بسیار با کیفیتی را تهیه و مدت دوهفته است که آنرا روزانه دو نوبت و هر نوبت یک قاشق در شیر یا آب حل کرده مصرف میکنم و حملات آریتمی من تقریبا 95 درصد بهبود یافته و ضربان قلب کاملا عادی و منظم شده و حال عمومیم هم به نحو بارزی خوب شده چون قبلا هم البته روزی یکبار عسل مصرف میکردم ولی کیفیت آن مورد تردید بود احتمال میدهم بهبودی اخیر مستقیما مربوط به کیفیت طبیعی عسلی باشد که جدیدا مصرف میکنم .
    این تجربه را برای دیگران مفید میدانم و امیدوارم خداوند همه بیماران لباس عافیت بپوشاند .

  2. بابك آذري گفته:

    با سلام و خسته نباشيد آيا مصرف عسل ضربان هاي اضافي قلب بصورت pvc را از بين مي برد يا كاهش ميدهد و همچنين براي از بين بردن اين ضربان هاي اضافه چه چيز طبيعي و گياهي را پيشنهاد مي كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *